Pokud nebude hnutí ANO trvat na účasti A. Babiše ve vládě, měli bychom …

St 07 února 2018

(odpověď v interním dotazníku KDÚ-ČSL)

Podle mého „na jednání o naší případné účasti ve vládě přistoupit“. Zde je můj komentář (který se do formuláře nevešel).

Zároveň zcela souhlasím s tím, že lidovci (a každá politická strana) vstupovala do voleb s tím, že jsou ochotni se zasazovat o správu věcí veřejných. Což podle mého implikuje ochotu a víru ve svoji schopnost podílet se na takové správě. Intenzivní snaha některých politiků zůstat v opozici ve mně zanechává otázku, proč vlastně do politiky vstupovali, když nejsou ochotni se na správě věcí veřejných podílet. Pro koryta? (Ústupky v tomto bodě bych pravděpodobně učinil u Pirátů, kteří jsou v natolik nezralé a nestabilní situaci, že bych jim asi jedno volební období v opozici povolil). Z toho podle mého vyplývá povinnost lidovců se alespoň aktivně pokusit o účast ve vládě, která je morálně přijatelná (viz diskuse o účasti ve vládě s potenciálními zločinci) a programově kompatibilní.

No a druhý důvod je samozřejmě ten z Žebrácké opery: pokud do té vlády nepůjdeme my, půjdou do ní jiní. Což se samozřejmě dá zneužít (viz ta Žebrácká opera a současné chování pana Babiše), ale něco na tom je. Pokud žádní slušní politici nejsou ochotni účastnit se koalice s ANO, opravdu ANO nezbývá mnoho jiného nežli se spojit s těmi ostatními, neslušnými.

Vzhledem k výše uvedeným úvahám jsem byl poněkud nešťastný z první debaty po volbách do Poslanecké sněmovny, kde VŠICHNI zúčastnění odmítli spolupráci s ANO (nebo to alespoň tak znělo). Jasným výsledkem bylo, že pokud kdy budeme mít koaliční vládu, bude sestávat pouze z lidí, kteří nejsou schopni dodržet svoje slovo. Tehdy mi připadla jako nejpravděpodobnější koalice ANO, KSČM a SPD, ale zjevně něco takového není ani pro komunisty přijatelné a pan Babiš má překvapivě dostatek zdravého rozumu, že si nechce pustit SPD blíže k tělu. Ale bohužel obávám se, že současný neutěšený stav je do jisté míry i „zásluhou“ demokratických stran, které některé stále do jisté míry žijí v předvolební kampani. A počítat s dalšími volbami na podzim mi připadne z hlediska důvěry od voličů nezodpovědné.

Představoval jsem si těsně po vyhlášení volebních výsledků (a před touhle podle mého nešťastnou debatou) jako ideál koalici ANO, ODS a ČSL. Možná je to stále jediná přijatelná varianta (což takhle pan Fiala jako premiér?), ale zjevně jsou všichni spíše připraveni na pokračování této agonie až do opakovaných voleb a možná i dále (nejsem si jist, že opakované volby dopadnou nějak zásadně jinak). Na druhou stranu asi bude potřeba vyčkat na to, jak se vyvine situace u socdem, protože to je teď zcela nepochopitelná neovladatelná nestvůra.

Category: faith Tagged: politics KDÚ czech

Comments