Pokud nebude hnutí ANO trvat na účasti A. Babiše ve vládě, měli bychom …

Wed 07 February 2018

(odpověď v interním dotazníku KDÚ-ČSL)

Podle mého „na jednání o naší případné účasti ve vládě přistoupit“. Zde je můj komentář (který se do formuláře nevešel).

Zároveň zcela souhlasím s tím, že lidovci (a každá politická strana) vstupovala do voleb s tím, že jsou ochotni se zasazovat o správu věcí veřejných. Což podle mého implikuje ochotu a víru ve svoji schopnost podílet se na takové správě. Intenzivní snaha některých politiků zůstat v opozici ve mě zanechává otázku, proč vlastně do politiky vstupovali, když nejsou ochotni se na správě věcí veřejných podílet. Pro koryta? (Ústupky v tomto bodě bych pravděpodobně učinil u Pirátů, kteří jsou v natolik nezralé a nestabilní situaci, že bych jim asi jedno volební období v opozici povolil). Z toho podle mého vyplývá povinnost lidovců se alespoň aktivně pokusit o účast ve vládě, která je morálně přijatelná (viz diskuse o účasti ve vládě s potenciálními zločinci) a programově kompatibilní.

No a druhý důvod je samozřejmě ten z Žebrácké opery: pokud do té vlády nepůjdeme my, půjdou do ní jiní. Což se samozřejmě dá zneužít (viz ta Žebrácká opera a současné chování pana Babiše), ale něco na tom je. Pokud žádní slušní politici nejsou ochotni účastnit se koalice s ANO, opravdu ANO nezbývá mnoho jiného nežli se spojit s těmi ostatními, neslušnými.

Vzhledem k výše uvedeným úvahám jsem byl poněkud nešťastný z první debaty po volbách do Poslanecké sněmovny, kde VŠICHNI zúčastnění odmítli spolupráci s ANO (nebo to alespoň tak znělo). Jasným výsledkem bylo, že pokud kdy budeme mít koaliční vládu, bude sestávat pouze z lidí, kteří nejsou schopni dodržet svoje slovo. Tehdy mi připadla jako nejpravděpodobnější koalice ANO, KSČM a SPD, ale zjevně něco takového není ani pro komunisty přijatelné a pan Babiš má překvapivě dostatek zdravého rozumu, že si nechce pustit SPD blíže k tělu. Ale bohužel obávám se, že současný neutěšený stav je do jisté míry i „zásluhou“ demokratických stran, které některé stále do jisté míry žijí v předvolební kampani. A počítat s dalšími volbami na podzim mi připadne z hlediska důvěry od voličů nezodpovědné.

Představoval jsem si těsně po vyhlášení volebních výsledků (a před touhle podle mého nešťastnou debatou) jako ideál koalici ANO, ODS a ČSL. Možná je to stále jediná přijatelná varianta (což takhle pan Fiala jako premiér?), ale zjevně jsou všichni spíše připraveni na pokračování této agonie až do opakovaných voleb a možná i dále (nejsem si jist, že opakované volby dopadnou nějak zásadně jinak). Na druhou stranu asi bude potřeba vyčkat na to, jak se vyvine situace u socdem, protože to je teď zcela nepochopitelná neovladatelná nestvůra.

Category: faith Tagged: politics KDÚ czech

comments


O panu Drahošovi a ozbrojení obyvatelstva

Wed 24 January 2018

(komentář k diskusi na Facebooku k včerejší diskusi prezidentských kandidátů panů Drahoše a Zemana)

Byl jsem z té včerejší diskuse upřímně nešťastný (tedy z pěti minut, které jsem vydržel sledovat).

Ne, proto, že by novinář Primy byl neschopný minimální novinářské práce a jenom se snažil přivést diváctvo co nejvíce do …

Category: faith Tagged: blogComment czech politics sociology cultureWar criminology policing

comments

Read More

On Lying

Sun 07 January 2018

(a comment to the blogpost by Robert O’Callahan)

I think the truthfulness among Christians is overrated. Here, I said it.

OK, before saying anything else, I have to say that it is very important, and I know what I am talking about. I had my brush with an addiction …

Category: faith Tagged: blogComment conscience theology

comments

Read More

Podpora kandidátů na prezidenta

Thu 14 December 2017

(z emailové diskuse)

K obavám z roztříštěnosti:

Pokud v prvním kole bude mít Zeman více než 50% hlasů, bude zvolen. Pak je úplně jedno, kolik hlasů dostane Drahoš a Fišer. Pokud v prvním kole nedostane více než 50%, a předpokládejme, že do druhého kola se dostane, pak záleží na kandidátovi …

Category: faith Tagged: politics czech blogComment

comments

Read More

Design notes on plan9-for-vimspace

Mon 04 December 2017

Abstract

The purpose of this paper is to document any possible ideas, which could be salvaged from the Acme text editor of Plan9 fame, and reuse in vim.

(This is still a bit a work in progress, any comments and suggestions are more than welcome).

When I have seen for …

Category: computer Tagged: vim plan9 ACME GUI

comments

Read More

Úvaha postvolební

Sun 22 October 2017

Co jsem napsal dnes ráno jednomu kamarádovi na IM:

Tak já Ti nevím. Jsem hodně nešťastnej z té včerejší post-volební diskuse předesedů vítězných stran. Kromě toho, že jsou morálně radikální názory dost neuctivé k milionu a půl našich spoluobčanů, tak efektivně dotlačili Bureše k tomu, že v této chvíli jediná …

Category: faith Tagged: politics czech cultureWar conservatism

comments

Read More

1. září 1939

Wed 08 March 2017

W. H. Auden

Původní překlad anglického originálu vytvořil Ivo A. Benda, upraveno.

Sedím v jedné z putyk
Na Dvaapadesáté ulici
Jsem nejistý a mám strach
Zatímco umírají chytré naděje
Ubohého, nepoctivého desetiletí:
Vlny hněvu a strachu
Cirkulují v jasných
I temných zemích světa
A tíží naše soukromé životy;
Nevyslovitelný pach …

Category: faith Tagged: czech poem

comments

Read More

Láska nebo strach. Vyberte si.

Tue 07 March 2017

Dan Drápal napsal do dnešních (7. února) Lidových novin velice hezký článek „Co chybí Junckerovým scénářům.“ V zásadě mi nezbývá, nežli s ním souhlasit, ale přece jenom bych rád přičinil několik poznámek na jeho okraj.

Jednak je asi třeba zdůraznit, že je velice dobře, že nějaká Bílá kniha vůbec vznikla …

Category: faith Tagged: blogComment czech politics EU

comments

Read More

Harry Potter … poznámky jako odpověď

Sat 18 February 2017

Argonantus napsal poměrně rozsáhlou recenzi všech románů Harryho Pottera. Pokusím se zachovat starověce a dodat dostatečně dlouhé citace, aby to dávalo smysl.

Category: faith Tagged: harryPotter review czech feminism

comments

Read More

Nezlořeč králi

Mon 16 January 2017

(původně psáno jako odpověď příteli na podzim 2016, ještě před zvolením pana Trumpa za amerického prezidenta)

V poslední době mnoho lidí zlořečilo zvláště v Praze panu presidentu Miloši Zemanovi. A to nikoliv v soukromí, ale na veřejných shromážděních.

Dovol mi abych se k tomuhle vyslovil, protože si myslím, že tohle …

Category: faith Tagged: czech politics cultureWar Bible

comments

Read More

Harry Potter and The Jabber Spam

Fri 13 January 2017

After many many years of happy using XMPP we were finally awarded with the respect of spammers and suddenly some of us (especially those who have their JID in their email signature) are getting a lot of spim.

Fortunately, the world of Jabber is not so defenceless, thanks to XEP-0016 …

Category: computer Tagged: xmpp

comments

Read More
Page 1 of 8

Next »